Wędkarstwo morskie – wędkarska przygoda

Wędkarstwo morskie – wędkarska przygoda

Wędkarstwo morskie to z pewnością najbardziej emocjonująca metoda łowienia. Wielu wędkarzy dąży do niej od początku swojej przygody z łowieniem. Zmaganie się nie tylko z rybą, ale i z żywiołem, daje ogromny zastrzyk adrenaliny. To także okazja, by popływać łodzią albo kutrem rybackim. Dowiedz się jak przygotować się na przygodę z wędkarstwem morskim.

Jaki sprzęt wybrać?

Do uprawiania wędkarstwa morskiego potrzebny będzie bardzo solidny zestaw, w którego skład wchodzi mocne wędzisko, silny kołowrotek i wytrzymała linka. Przynęta tutaj powinna być dużo większa i ciężka niż ta, którą używa się w innych wodach – często będziesz łowić na dużych głębokościach, więc lekka przynęta nie wchodzi w grę. Pamiętaj, aby używać sprzętu wysokiej jakości – morska woda szybko zepsuje niedostosowany do niej materiał.

Od czego zacząć?

Wędkarstwo morskie należy zacząć od wyboru sposobu, w jaki chcesz łowić ryby. Zależy to od Twoich preferencji i od tego, na jakim sprzęcie najlepiej Ci się pracuje. Niezbędne akcesoria do tego typu wędkarstwa nie należą do najtańszych, więc jego wybór musi być dobrze przemyślany – i najlepiej – skonsultowany z kimś, kto jest bardziej doświadczony od nas.

Istnieje kilka technik łowienia ryb w morzu. Najpopularniejszy jest spinning, który polega na zarzucaniu żyłki ze sztuczną przynętą i nadawaniu jej określonego rodzaju pracy, a później zwijaniu jej przy użyciu kołowrotka. Metoda ta niczym nie różni się od łowienia ryb w rzece, czy jeziorze, ale przez to, że odbywa się z łódki albo kutra jest znacznie bardziej emocjonująca.

Drugą popularną metodą łowienia na morzu jest tak zwany trolling, polegający na ciągnięciu przynęty z płynącej łódki. Jeśli nie chcesz wypływać z morze, możesz zawsze łowić z brzegu – taki rodzaj nazywa się surfcastingiem. Stosuje się przy nim długie, mocne wędziska oraz kołowrotki o większych rozmiarach. Jest to spokojniejsza forma połowu na morzu, jednakże wcale nie jest mniej fascynująca. Dzięki tej metodzie możesz złapać ryby, które nie występują na głębokiej wodzie.

Wędkarstwo morskie – wędkarska przygoda

Łowić z łódki czy zostać na brzegu?

Obie formy wędkarstwa morskiego, zarówno z morza, jak i z brzegu, dostarczają wielu emocji. Łowienie na otwartym morzu to wielka przygoda! Kutry oferujące wyprawy na ryby często zapewniają odpowiedni sprzęt wędkarski, na przykład solidne (i drogie) wędki na dorsza. Posiadają także sonary, które pomogą przy namierzaniu pożądanych ryb. Przed taką wyprawą warto sprawdzić małą, ale za to bardzo istotną rzecz – czy przypadkiem nie masz choroby morskiej. Wędkarstwo morskie z pewnością dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń i dostarczy znacznej dawki adrenaliny. Pamiętaj, aby przed wejściem na łódź rybacką sprawdzić, czy nie dostarczysz sobie dodatkowych „wrażeń” przez chorobę morską. Dobierz odpowiedni dla siebie sposób połowu, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt i baw się dobrze!