Wymagająca troć
Troć to bardzo rzadko występująca ryba, przez co jest niezwykle pożądana przez wędkarzy. To wybitna zdobycz dla każdego entuzjasty poławiania. Wyciągnięcie troci z wody należy do jednego z najtrudniejszych zadań wędkarskich. Aby ją złapać, nie wystarczy bardzo dobry sprzęt – tu ważniejsza jest cierpliwość i znajomość zwyczajów ryby. Dowiedz się jak złowić wymagającą troć.
Troć – charakterystyka
Troć jest dużą rybą – osiąga długość do jednego metra i może ważyć nawet dwadzieścia kilogramów. Jest nadzwyczaj waleczna i bardzo silna. Jej wrzecionowate, spłaszczone bocznie ciało zakończone jest ogonem, który kończy się niemalże idealnie równą krawędzią. Drobne łuski troci mienią się na srebrny kolor, przez co nie widać wielu iksowatych plamek pokrywających jej ciało. Troć może żyć nawet do dwudziestu lat. Podobieństwo troci do łososia sprawiło, że do 1870 roku nie była ona uważana za osobny gatunek. Można powiedzieć, że troć jest trocią od 1864 roku, kiedy to tę nazwę nadał jej Wałecki.
Dorosłe osobniki tej wędrownej ryby mieszkają w morzu, blisko brzegu i w niespecjalnie głębokich wodach. Młode trocie zamieszkują bystre rzeki, w których występuje kamieniste, żwirowe dno. Część troci na tarło płynie w góry, a inne korzystają z rzek nizinnych lub rzek przymorza.
Jak złowić troć?
Troć łowi się wyłącznie na przynętę sztuczną – zdarzają się wyjątki, kiedy uda się ją złapać na tak zwanego „żywca”. Najczęściej korzysta się ze sztucznej muchy, która wymaga dostosowanego sprzętu, a także odrębnych pozwoleń. Mimo konieczności zaangażowania się w tę metodę – jest ona najskuteczniejsza. Dobrą metodą na trocie są także przynęty spinningowe, takie jak wobler. Aby wyciągnąć z wody troć, nie stosuje się zanęty. Troć atakuje w sposób bardzo odważny, ma wystarczająco dużo siły, aby zerwać się z haczyka przy złym zacięciu.
Kiedy najlepiej łowić troć?
Troć najaktywniejsza jest w chłodnej wodzie, dlatego warto łowić ją bezpośrednio przed lub zaraz po okresie ochronnym. Trocie wracające do morza po tarle są bardzo osłabione, przez co łatwo je złapać. Najlepiej łowić ją za dnia, choć ryba ta migruje całą dobę, także jeśli przynęta będzie prowadzona poprawnie – zareaguje na nią. Okres ochronny trwa od 1 października do 31 grudnia. Limit dobowy wyławiania troci to dwie sztuki, a wymiar ochronny wynosi 35 centymetrów. Złowienie tej wyjątkowej ryby na pewno przyniesie wiele satysfakcji wędkarzowi. Dzięki swojej uniwersalności w migracji można złapać ją o każdej porze dnia, co sprawia, że jest popularna. Zaopatrz się w dobry sprzęt i – oczywiście – w cierpliwość. Powodzenia!