O wędkarstwie sumowym słów kilka

O wędkarstwie sumowym słów kilka

Wędkarstwo sumowe jest jedną z najmłodszych dziedzin wędkarstwa. Jest to także metoda przynosząca chyba najwięcej emocji i adrenaliny – każdy przecież wie, że sum jest bezlitosnym drapieżnikiem, z którym nie ma żartów. Ta ryba wyczuje każdy najmniejszy błąd wędkarza, co może mieć nieprzyjemnie, a w niektórych przypadkach nawet tragiczne, skutki.

Z jakim sprzętem na suma?

Suma, tę największą i najsilniejszą rybą występującą w Polsce, znaleźć można w wielu rzekach, jeziorach, a także zbiornikach zaporowych. Jaki sprzęt będzie potrzebny do złowienia tak ogromnej ryby? Co ciekawe, do połowu sumów używa się wędzisk spinningowych, które muszą być wyjątkowo solidne i wytrzymałe, a także – może nawet przede wszystkim – sprawdzone i pewne. Elastyczność wędki potrzebnej do wyciągnięcia suma jest tak samo ważna, jak jej ugięcie przy narastającym obciążeniu, które ma jak najbardziej zamortyzować działania ryby, która wielokrotnie będzie zmieniała kierunek swojego biegu. Potrzebny będzie oczywiście kołowrotek: tak, jak wędzisko – solidny i sprawdzony, zaopatrzony w mocną linkę. Jeśli chodzi o przynętę, doświadczeni wędkarze sumowi polecają wszelkiego rodzaju woblery. Przy połowach sumów ważny jest także przypon, który zabezpiecza linkę przed tarką drobnych zębów suma.

O wędkarstwie sumowym słów kilka

Jak wyciągnąć suma z wody?

Sumy powinno łowić się wyłącznie na przynęty sztuczne. Trzeba pamiętać, że ten rodzaj wędkarstwa wymaga naprawdę dużo siły, którą wykorzystuje się na zażartą walkę z tym dużym, drapieżnym zwierzęciem. Zanęcić suma można dowolnym pokarmem, przepada on za wnętrznościami zwierzęcymi, a także suchą krwią. Te ryby najlepiej wyciągać nocą, bądź za dnia z zamąconej wody. Sumy atakują od tyłu, a jego brania są bardzo dynamiczne. Chcąc wyłowić rybę, trzeba być przygotowanym na dosłownie ciężką walkę. Wiele razy znajdziesz się na podłodze. Suma wyciąga się podobnie jak inne ryby przy pomocy spinningu, jednak trzeba do tego użyć zdecydowanie więcej siły i energii, trzeba mieć też doświadczenie z łowieniem mniejszych ryb. Pamiętaj, że do wyłowienia tak ogromnej ryby musisz być doskonale przygotowany. Złowienie suma to wielkie wydarzenie i ogromna satysfakcja. Nie porywaj się z motyką na słońce, a raczej… z wędką na suma. Pamiętaj, aby początkowo łowić ten gatunek pod okiem doświadczonego wędkarza. Sum naprawdę może wyrządzić duże szkody. Niemniej jednak – powodzenia!