Boleń – nowa gwiazda wędkarstwa

Boleń – nowa gwiazda wędkarstwa

Boleń – inaczej chwat, rap lub rapa – to średniej wielkości ryba, która zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród wędkarzy. Dzięki swoim rozmiarom ryba ta staje się dobrym celem entuzjastów spinningu. Połów nawet niewielkich rozmiarów bolenia cechuje się wyjątkowym sposobem holowania, który dostarcza wielu emocji. Dowiedz się co to za ryba i jak ją złowić.

Boleń – co to za ryba?

Boleń, przez swoje srebrne łuski, jest jedną z atrakcyjniejszych ryb polskich wód. Ten dożywający trzynastu lat gatunek osiąga długość od 50 do 80 centymetrów i waży około pięciu kilogramów (zdarzały się jednak wyjątki mierzące powyżej jednego metra i ważące ponad dziesięć kilogramów). Ciało bolenia jest smukłe, długie i spłaszczone po obu bokach, a jego brzuch jest delikatnie zaokrąglony. Ma szpiczastą głowę, a specyficzne zgrubienie charakteryzujące bolenia znajduje się na jego dolnej szczęce. Ten gatunek ryby posiada tak zwane zęby gardłowe. Jeśli chodzi o płetwy – są one szare lub niebiesko-szare, z wyjątkiem płetwy brzusznej i piersiowej. Te mają kolor czerwony. Boleń żywi się głównie niewielkimi rybami, takimi jak ukleja, a także żabami lub małymi ptakami wodnymi, bądź gryzoniami. Sposób zdobywania pożywienia przez bolenia jest bardzo charakterystyczny – uderza on ogonem o taflę wody, ogłuszając swoją zdobycz.

Boleń – nowa gwiazda wędkarstwa

Jak złowić bolenia?

Bolenie zazwyczaj łowi się metodą spinningową, przy której wykorzystuje się długie wędki (nawet trzymetrowe). Kołowrotek powinien mieć rozmiar 3000 i musi być naprawdę solidny. Dlaczego? Łowiąc bolenie, wykonasz setki rzutów, które będą wymagały dużo siły i uporu. Najlepszą linką będzie żyłka lub plecionka, a za przynętę wybierz woblery. Dobrze, żeby był smukły i przeciążony, a jego długość  powinna wynosić od siedmiu do ośmiu centymetrów, Można użyć także wszelkiego rodzaju wahadłówek i twistów, a także ripperów. Pamiętaj, że okres ochronny bolenia trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Nie wolno wtedy łowić tego gatunku. Jeżeli złowiona przez Ciebie ryba nie ma jeszcze czterdziestu centymetrów, to również jest ona pod ochroną. Stosowanie się do zasad wymagane jest przez Polski Związek Wędkarstwa. Połów tak zwinnej ryby jak boleń zawsze dostarcza wielu ekscytujących doświadczeń. Do jego łowienia należy się odpowiednio przygotować – zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz upór. Łowienie go nie należy do najprostszych. Jednakże satysfakcja po jego złowieniu, wynagradza wszystko.