Okoń – stylowy drapieżnik

Okoń – stylowy drapieżnik

Okoń jest rybą drapieżną i jest uznawany za jeden z ładniejszych okazów. Dzięki swoim paskom i opływowemu kształtowi cieszy oko wielu wędkarzy. Ubarwienie i kształt ciała pozwala skutecznie się kamuflować i polować na pokarm. Mniejsze okazy żywią się drobnymi skorupiakami, z kolei większe żywią się innymi rybami. Naturalnie występowanie tego gatunku obejmuje całą Europę i najczęściej można go wyłowić z wód dobrze natlenionych. Podpowiadamy, jak przygotować się do połowów okonia.

Gdzie szukać okoni?

Okonie występują zarówno w wodach płynących jak i stojących, z wyjątkiem tych o szybkim nurcie. Na połów okonia warto wybrać się późnym popołudniem lub wieczorem. Szczególną aktywność wykazuje w dni wietrzne. Pamiętaj, by przed wyjściem na połów sprawdzić, czy aktualnie nie ma okresu ochronnego. Okonie znajdziesz w zacienionych miejscach, wszędzie tam, gdzie gromadzi się cała drobnica, na którą polują. Sposób polowania jest charakterystyczny, dlatego z łatwością wypatrzysz ławicę.

Okoń – stylowy drapieżnik

Metoda łowienia

Łowienie okonia metodą spinningową sprawdza się najlepiej. Wybierając się na połów weź ze sobą obrotówki, woblery, małe błystki i rippery. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z łodzi, która da nieco więcej możliwości. Okonie, podobnie jak szczupaki polują na drobnicę w pobliżu zarośniętych fragmentów jezior. Na połów zabierz ze sobą wędkę o dużej giętkości. Warto postawić na kije szybkiej akcji, dobrej jakości żyłkę i mocy kołowrotek spinningowy. Okonie można również łowić metodą spławikową i gruntową. Tutaj warto użyć małych „żywców”, rosówek lub czerwonych robaków. Co ważne, wybierając się na okonie, koniecznie weź ze sobą siatkę i do niej odkładaj złowione okazy. Jedna ryba jest w stanie wystraszyć całą ławicę, co sprawi, że wyprawa może okazać się nieowocna.

Przynęta

Sukces złowienia dużej liczby okoni gwarantuje nie tylko odpowiednia przynęta, ale także sposób jej prowadzenia. Tutaj sprawdzi się metoda szybkiego pływania i nagłego zatrzymywania. Warto odczekać chwilę, aż przynęta nieco odpadnie i wykonać czynność ponownie. Na wyprawę nad wodę warto zabrać ze sobą woblery, rippery i twistery. Nie zapominaj jednak, że sporo zależy od samego zbiornika wodnego i jego charakterystyki. Warto poeksperymentować i zmieniać przynęty. Z pewnością znajdziesz odpowiednią, która sprawi, że złapiesz wiele okazów. Teraz już wiesz jak przygotować się na połów okonia. Zabierz potrzebne akcesoria, wędkę i ruszaj na łowy. Z pewnością uda Ci się złapać interesujący okaz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie inne drapieżniki można spotkać w polskich zbiornikach wodnych to koniecznie zajrzyj do pozostałych artykułów. Z pewnością znajdziesz tam cenne wskazówki.