Szczupak – słodkowodny król
Szczupak to gatunek szeroko rozprzestrzenionej, drapieżnej ryby. Swoim największym, naturalnym zasięgiem obejmuje wody słodkowodne. Występuje niemalże w całej Europie z wyjątkiem południowych Włoch, Półwyspu Iberyjskiego, Półwyspu Bałkańskiego. Jego szczególną cechą jest wydłużony, nieco spłaszczony tułów i duże rozwarcie szczęk. To typowa ryba przybrzeżna, dlatego wiele osób chętnie wybiera się na jej połów.
Metody łowienia
W okresie połowu szczupaka – od 1 maja świetnie sprawdzi się łowienie metodą spinningową. Warto pamiętać, że jest to dosyć szybka i silna ryba, dlatego sprzęt powinien być odpowiedniej jakości. Nie warto korzystać z najtańszych rozwiązań. Do łowienia z brzegu najlepszym rozwiązaniem będzie wędka o długości 2,5-3 m. Dla poczatkujących wędkarzy ciężar wyrzutowy kija nie powinien przekraczać 30 gr. Ważne, by wędka była odpowiednio giętka, wówczas ryzyko zerwania się ryby będzie mniejsze niż w przypadku sztywnych kijów. Kołowrótek powinien mieć solidny hamulec. Nie możesz zapomnieć również o wysokiej jakości żyłce. Najlepiej sprawdzi się ta o grubości 0,25 mm lub pleciona 0,13-0,15 mm. Dla szczupaków znaczenie ma również pogoda. Im bardziej deszczowe dni, tym większa szansa na udany połów.
Przynęta
Na połów szczupaków wybierz woblery pleciona.pl lub rippery. Na początku musisz nauczyć się pracować z przynętą, dlatego nie warto inwestować dużych pieniędzy w wiele różnych rozwiązań. Postaw na mniejszą ilość i daj sobie czas. W sklepach można znaleźć wiele różnokolorowych modeli przynęt o ciekawych kształtach. Szczupaki wyznają zasadę, żeby zapolować, ale się przy tym nie napracować, dlatego warto prowadzić wabik wolno i obserwować taflę wody. Pamiętaj, by zabrać za sobą kilka różnych wabików. Któryś z nich z pewnością skusi rybę i przyniesie określony rezultat.
Miejsca połowu
Szczupak, jako ryba drapieżna lubi przebywać w miejscach, w których może się schować i przyczaić na swoją ofiarę. Najczęściej można je znaleźć przy brzegu na linii trzcin, wśród bujnej roślinności i wśród podwodnych łąk. Wybierając się na łowy, zwróć uwagę na charakterystykę brzegu – czy dno stopniowo się obniża, czy masz do czynienia z dużym uskokiem. Warto szukać miejsc, w których widać ataki drapieżników na drobne organizmy. Świetnie sprawdzają się wszelkie pomosty, zawalone do wody drzewa, zatoki czy przerwy w rosnącej trzcinie. Warto również wybierać nawietrzną stronę zbiornika wodnego, gdyż każda fala wypłukuje z dna pożywienie dla małych rybek, które zjadają szczupaki. Podczas wędkowania istotnym aspektem jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale także zdobyte doświadczenie. Warto obserwować otoczenie, sprawdzać jak zachowują się poszczególne gatunki ryb. Jeżeli zauważysz, że Twoje starania nie przynoszą pożądanych rezultatów – improwizuj. Z pewnością znajdziesz złoty środek, który pozwoli Ci złapać duży okaz.