Wędkarstwo podlodowe – chłodna przygoda
Wędkarstwo podlodowe to prawdopodobnie najbardziej emocjonująca i najniebezpieczniejsza odmiana wędkarstwa. Polega ono na wyławianiu ryb spod lodu – najczęściej są to okonie, płocie oraz leszcze. Dowiedz się co zrobić, aby wędkowanie tą metodą było nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.
Zasady wędkowania pod lodem
Główne zasady dotyczące wędkowania pod lodem precyzyjnie określa regulamin Polskiego Związku Wędkarskiego. Opisane jest w nim między innymi, jak nie wolno zachowywać się przy takim sposobie łowienia ryb. Ważnym punktem regulaminu jest zapis, który wyraźnie zaznacza, że do tego typu wędkowania nie wolno używać żywych i martwych ryb jako przynęty. Dodatkowo nie można łowić w porze nocnej. Należy również zwrócić uwagę na przepisy określające grubości lodu, na którym można łowić – nie może być on cieńszy niż dziesięć centymetrów. Poza tym trzeba mieć ze sobą tak zwaną linkę asekuracyjną o długości minimum dziesięciu metrów. Średnica otworów wywiercanych w lodzie nie może wynosić więcej niż dwadzieścia centymetrów, zaś odległość pomiędzy otworami to minimalnie jeden metr. Aby zapewnić bezpieczeństwo, w regulaminie jest mowa także o odległościach pomiędzy poszczególnymi wędkarzami – muszą być oni rozstawieni z przerwami minimum dziesięciu metrów. Wybierając się na wędkarstwo podlodowe należy bezwzględnie przestrzegać zasad.
Metody wędkarstwa podlodowego
Najbardziej cenioną przez wędkarzy metodą podlodowego wędkowania jest tak zwana „mormyszka”. Jest to metoda pochodząca ze Skandynawii i cechuje ją używanie bardzo krótkiego wędziska – jego długość nie przekracza kilkunastu centymetrów. Niezbędny jest także kołowrotek pasujący rozmiarem. Metoda ta ma na celu naśladowanie ruchu małych ryb, bądź innych małych organizmów zamieszkujących różne wody. Kolejną metodą stosowaną przy tej metodzie jest łowienie na błystkę podlodową, służącą za przynętę. Wędzisko w tym wypadku jest już dłuższe od tego stosowanego przy „mormyszce”. Oprócz poznania odpowiednich technik, do łowienia podlodowego niezbędny jest także odpowiedni sprzęt.
Idę łowić! – co ze sobą zabrać?
Przy wędkarstwie podlodowym trzeba wyjątkowo zadbać o bezpieczeństwo. Dobrze jest mieć na szyi tak zwane „kolce życia”, które lepiej niż paznokcie pozwolą nam – w najgorszym wypadku – wydobyć się z przerębla. Zaopatrz się także w specjalne kolce na buty. Oczywiście nie zapominajmy o ciepłym, nieprzemakalnym kombinezonie, który oprócz zapewnienia nam ciepła – doda również bezpieczeństwa w razie przymusowego „morsowania”. Koniecznie załóż ciepłą czapkę, grube rękawice i nieprzemakalne i ocieplane buty.
Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, najlepiej sprawdzą się krótkie wędki o długości maksymalnej 50 centymetrów, a także kołowrotki specjalnie dostosowane do wędkarstwa podlodowego. Jeśli chodzi o przynętę, najbardziej popularne są „poziomki” i „balansówki” oraz specjalne błystki podlodowe. Wędkarstwo podlodowe z pewnością jest jednym z najciekawszych sposobów wędkowania. Jednakże trzeba pamiętać, że jest równie niebezpieczne. Dobre przygotowanie do takiego połowu jest gwarancją zarówno sukcesu, jak i Twojego bezpieczeństwa.