Poznać pstrąga
Pstrąg to ryba, która zasiedla słodkie wody o bystrym prądzie – jest przez to częstą atrakcją przy spływach organizowanych w górach. Gatunek ten kusi wędkarzy swoim wyjątkowym smakiem oraz wyzwaniem, jakie wiąże się z jego połowem. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ta ryba oraz jak ją złowić.
Charakterystyka pstrąga
Pstrągi żyją w zimnych, przejrzystych wodach strumieni i jezior. W Polsce występują trzy gatunki pstrąga: potokowy, tęczowy i źródlany. Ten pierwszy jest typowym drapieżnikiem, który żywi się innymi rybami i owadami. Osiągają one długość do osiemdziesięciu centymetrów długości oraz aż do pięciu kilogramów masy ich ciała. Ma obły kształt, co pomaga przy poruszaniu się w wartkim prądzie rzeki. Jego ubarwienie jest zmienne i zależy od miejsca jego przebywania.
Pstrąg tęczowy może osiągnąć długość aż do 145 centymetrów, jednakże przeciętnie mierzy około 40-60 centymetrów. Jego waga dochodzi aż do 23 kilogramów (zazwyczaj jednak zamyka się w pięciu). Jego ubarwienie, podobnie jak u pstrąga potokowego, jest zależne od wieku i miejsca przebywania. Różowa wstęga wzdłuż linii bocznej jest powodem, dla którego ten gatunek nazywany jest „tęczowym”.
Pstrąg źródlany, sztucznie sprowadzony do Polski, to stosunkowo niewielka ryba większość osiąga długość jedynie 30 do 50 centymetrów. Jego otwór gębowy sięga za tylną krawędź oka. Na bokach ma charakterystyczny marmurkowy wzorek, dodatkowo ozdobiony różnokolorowymi plamkami. Samce, w okresie rozrodu, mają jaskrawo pomarańczowe podbrzusze.
Sposób na pstrąga
Łowienie pstrągów nie należy do najłatwiejszych. Chcąc złowić tę rybę, musisz uzbroić się w cierpliwość, a także być cichym i ostrożnym. Pierwszym krokiem do złowienia pstrąga, jest znalezienie odpowiedniej rzeki – musi być to woda bardzo czysta, a także zimna. Najlepszym miesiącem na próby wyłowienia pstrąga jest sierpień – wtedy to ryby rozpoczynają intensywne żerowanie poprzedzające gody.
Istnieją tylko dwie metody połowu pstrąga: na spinning lub na muchę. Do wyciągnięcia tej ryby najlepsze są woblery i obrotówki. Przydać mogą się także wahadłówki, rippery lub twistery. Wędka może być dobrana do Twoich preferencji, zaś żyłka nie musi wbrew pozorom być najgrubsza – powinna jednak być odporna na ścieranie. Wyciągnięcie pstrąga z wody daje ogromną satysfakcję – ten gatunek nie należy do najłatwiejszych w łowieniu! Trzeba przy niej zachować dużą ostrożność. Po złapaniu pstrąga wszystkie trudy zostaną wynagrodzone dumą ze swojego osiągnięcia.